خوشنویسی هنری ایرانی است که در خدمت قرآن درآمده است 
گروه هنر: خوشنویسی هنری ایرانی است که پیش از ظهور اسلام در میانه عصر گذشته به حد اعلای خود رسید و بعد از اسلام در خدمت وحی و کتابت قرآن درآمد.

 «ابراهیم زینالی»، عضو اصلی انجمن خوشنویسان و تذهیب‌کار استان در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) شعبه آذربایجان‌غربی، گفت: هنرمند خوشنویس در مرحله اول معنی و مفاهیم هنر را درک و بعد شعرهای عرفانی را که رنگ و بوی الهی دارند و یا آیات قرآنی را انتخاب می‌کند و آنها را به نگارش درمی‌آورد.

وی افزود: هنرمندان با استفاده از ابعاد مختلف هنری در خدمت ترویج اسلام بوده‌اند و هنرهایی چون خطاطی یا استفاده از صوت مناسب در صدر این هنرها قرار داشته‌اند.

این استاد خوشنویس اظهار کرد: همراهی هنر خوشنویسی با مضامین دینی، فرهنگی، اخلاقی، عرفانی و کتابت قرآن کریم، عامل و زمینه اعتلای این هنر را فراهم کرده و این هنر جزئی از دین و فرهنگ است و با کلام وحی و مفاهیم آن ارتباط مستقیم دارد.

زینالی ادامه داد: هنرمندان باید متناسب با زمان در آثار خود تحول و نوآوری ایجاد کنند، چرا که یکنواختی آثار هنری موجب خسته‌کننده بودن آن برای مخاطبان می‌شود.

وی تصریح کرد: هنرمندان متعهد در راه ترویج مبانی و ارزش‌های دین از جان مایه گذاشته‌اند و صدها تن از هنرمندان در بخش‌های هنرهای صوتی، کلامی و خطاطی جان خود را نیز فدای اسلام کرده‌اند.

زینالی خاطرنشان کرد: البته قرآن و اهل بیت (ع) به خوبی مزد هنرمندان متعهد را در آبرو‌بخشی به ایشان و حیات عزت‌مندانه داده است و در حقیقت هنرمندان موحد خود را مدیون الطاف الهی حس کرده‌اند.