افتتاح نمایشگاه خوش‌نویسی قرآنی و عکس انتفاضه در داکا

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: نمایشگاه خوش‌نویسی قرآنی و عکس انتفاضه به طور همزمان در تالار نمایشگاه‌های موزه ملی بنگلادش در داکا افتتاح شد.

 

به گزارش روز دوشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، در مراسم افتتاح این نمایشگاه مفتی نور الدین خطیب جمعه‌ی مسجد بیت المکرم (مسجد ملی بنگلادش)، حسن فرازنده سفیر جمهوری اسلامی ایران در داکا، شاهر محمد سفیر فلسطین در داکا، دکتر هاشمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا و چاندرو پال مدیر کل موزه ملی داکا به همراه تنی چند از دیپلمات‌ها، شخصیت‌های فرهیخته و علاقه‌مندان به هنر حضور داشتند.
در بخش خوش‌نویسی این نمایشگاه، تعداد 60 تابلو و اثر نفیس خوش‌نویسی و خط- نقاشی‌ از هنرمندان و خوش‌نویسان ایرانی در معرض دید عموم قرار دارد. عنوان آثار خوش‌نویسی ارائه شده را آیاتی از قرآن مجید و اسماء جلاله و نیز احادیثی از پیامبر (ص) و ائمه معصوم (ع) تشکیل داده که با ذوق و علاقه هنری تهیه و نگاشته شده‌اند.
در آثار عرضه شده هنرمندان ایرانی در این نمایشگاه تکنیک‌های متفاوتی همانند خط- نقاشی روی سرامیک و مرمر (سند بلاست سرامیک) با تذهیب و خط‌های ثلث، نسخ، نستعلیق، نستعلیق شکسته، مُعلّی؛ قلم و مرکب، رنگ و روغن روی بوم و کاغذ، گواش، اکریلیک و هویه کاری به چشم می خورد.
بیش‌ترین تعداد آثار خوش‌نویسان ایرانی را تابلوهایی از خوش‌نویسی‌های نستعلیق، شکسته نستعلیق، و خط-نقاشی‌ (آقای محمد علی فراستی) و کارهای خط-نقاشی روی سرامیک (سندبلاست سرامیک) از آقای سیاوش لطیفی و هویه‌کاری با خط نستعلیق؛ رنگ روغن روی بوم و خط-نقاشی‌های معلی (خانم پوررحیمی) تشکیل می‌دهند.
در بخش نمایشگاه عکس نیز تعداد 50 تابلو از انتفاضه فلسطین به همراه زیر نویس‌هایی از آیات قرآنی، فراز‌هایی از سخنان امام خمینی (ره) علیه اسرائیل، و نیز جملاتی از شخصیت‌های برجسته بنگالی در باره ظلم ستیزی و یاری مظلومان، با عکس هایی از کشتار زنان و مردان و کودکان، آوارگی مردم فلسطین، ویرانی ناشی از اشغال‌گری، مقاومت و استقامت جوانان، برپایی نماز جمعه تحت نظارت دژخیمان صهیونیستی و مانند آن‌ها در معرض دید عموم قرار دارد.
حضور ارباب جراید، نمایندگان رسانه‌ها، خبرنگاران، عکاسان و فیلم‌برداران شبکه‌های مختلف تلویزیون و رادیو بنگلادش از نمایشگاه بسیار قابل ملاحظه بود. آنان اقدام به تهیه خبر و گزارشات مبسوط و انجام مصاحبه‌ با سفیران ایران و فلسطین، خطیب بیت المکرم و نیز رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، کردند.
خطیب بیت المکرم در بخشی از رادیو و تلویزیونی خود در محل نمایشگاه از اقدام بموقع رایزنی در برگزاری این نمایشگاه در آغازین روزهای رمضان خوش‌نویسی را ابزاری برای علاقه‌مند کردن مردم به قرآن دانست و افزود: بخش قرآنی در این نمایشگاه نمایانگر انس و علاقه مردم ایران به قرآن است که پیام خدا و قرآن را با ابزار خوش‌نویسی به مردم منتقل می کنند و شوق انسان را به قرآن بر می انگیزاند.
مفتی نور الدین سپس در ارتباط با بخش عکس‌ این نمایشگاه، عکس‌های انتفاضه و قدس را نشانگر رفتار ددمنشانه حاکمان غاصب اسرائیل دانست و گفت مردم بنگلادش از ظلم و ستم‌هایی که بر فلسطینینان وارد می‌شود آگاه نمی‌گردند و برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها می‌تواند آنان را نسبت به واقعیات درون فلسطین اشغالی آگاه سازد.
حسن فرازنده سفیر جمهوری اسلامی ایران در داکا نیز در مصاحبه‌ رسانه‌ای خود در حاشیه این نمایشگاه ماه رمضان را ماه رحمت خدا دانست و افتتاح نمایشگاه خوش‌نویسی قرآنی را در این ماه تقارنی مناسب عنوان کرد: با به نمایش درآوردن آیات پاک قرآنی موجب می‌شود قلب‌های خواب آلود بیدار شوند.
ایشان همچنین با اشاره به بخش عکس های انتفاضه در این نمایشگاه و دد منشی‌های رژیم اشغال‌گر اسرائیل گفت مردم بنگلادش‌ که با فلسطینیان همدردی می‌کنند در بازدیداز این ‌نمایشگاه با گوشه‌ای از تجاوزات این رژیم غاصب آشنا می‌شوند و واقعیات بر آنان مکشوف می‌گردد.
شاهر محمد سفیر فلسطین در داکا نیز در مصاحبه خود با رادیو بنگلادش ضمن تأکید بر روابط دوستانه و بردارانه ملت‌های فلسطین، ایران و بنگلادش از اقدام رایزنی فرهنگی ایران در داکا برگزاری این نمایشگاه قدردانی و تشکر کرد و گفت: در بخشی از این نمایشگاه ابتکاری عکس‌هایی از مظلومیت ملت فلسطین به نمایش گذارده شده است که پرده از واقعیت و چهره طالمان و ستمگران کنار می‌زند و ملت بنگلادش را با وضعیت با بسامان ملت فلسطین آشنا می‌سازد.
رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در داکا نیز در مصاحبه خود در تبیین دلایل برگزاری نمایشگاه مشترک خوش‌نویس قرآنی و عکس انتفاضه گفت ماه رمضان از یک سو ماه قرآن و کتاب خداست که توجه به آن را از طریق برگزاری نمایشگاه خوش‌نویسی قرآنی مد نظر داشتیم و از سوی دیگر چون روز قدس در ماه رمضان قرار دارد و همه مسلمانان نسبت به وضعیت فلسطین و رژیم اشغالگر اسرائیل حساس هستند، نمایشگاه عکس انتفاضه برای آگاهی بخشی به مردم مسلمان در کنار نمایشگاه قرآنی قرار گرفته است تا علاقه مندان بتوانند همزمان بهره لازم را ببرند.
دکتر هاشمی همچنین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «دیگانتو» و نیز «تلویزیون اسلامی» هدف از برگزاری نمایشگاه انتفاضه را دریدن پرده تبلیغات یک‌سویه‌ی رسانه‌های غربی در باره‌ی اسرائیل عنوان کرد و گفت اکنون که غرب با هژمونی رسانه‌ای خود یک روی سکه‌ی زندگی اسرائیلیان در فلسطین اشغالی را به جهانیان نشان می‌دهد، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا نیز وظیفه خود می‌داند روی دیگر این سکه یعنی تصویری از زندگی فلسطینیان تحت حاکمیت اشغالگران را در معرض دید مردم قرار دهد و قضاوت را به وجدان‌های بیدار آنان بسپارد.
بیشتر مردم بنگلادش به قرآن و نشر و تبلیغ آن از طرق گوناگون علاقه‌مند هستند که در این میان توجه به هنر خوش‌نویسی به عنوان ابزاری اثر گذار برای معرفی قرآن جایگاه مهمی در میان هنرممندان مسلمان و عامه مردم بنگلادش دارد. سالانه چنیدن نمایشگاه خوش نویسی قرآنی در این کشور به ویژه در داکا برگزار می‌گردد و خوش نویسان بنگلادش در سنین مختلف و از طبقات اجتماعی گوناگون آثار هنری خود را در معرض دید عموم قرار می دهند. مردم نیز با توجه به اعتقادات دینی و تلاش برای حفظ شعائر مذهبی از آمیختگی هنر با قرآن در خدمت قرار گرفتن هنر برای قرآن مشتاقانه استقبال می‌نمایند.

  

از سوی دیگر مردم بنگلادش با توجه به خونگرمی و روحیه ضد سلطه‌ای که دارند از پشتیبانان مهم قیام ملت مسلمان فلسطین به شمار می‌روند. کشور بنگلادش روابط دیپلماتیک با رژیم غاصب اسرائیل ندارد و آن را به رسمیت نمی‌شناسد و این ریشه در ضدیت عموم مردم و نیز فرهیختگان این کشور اسلامی با رژیم غاصب است. به همین دلیل هرگونه اقدامی که برای معرفی رفتارهای ددمنشانه این رژیم و مظلومیت ملت فلسطین صورت گیرد مورد توجه و عنایت ویژه آنان قرا می‌گیرد.
به همین دلایل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش ضمن توجه به علائق و دلبستگی‌های مردم این خطه به هنر برای عرضه پیام فرهنگی از یک سو و برای تعمیق آگاهی مردم بنگلادش نسبت به تجاوزات و ددمنشی رژیم اسرائیل از سوی دیگر، در ماه رمضان امسال اقدام ابتکاری برگزاری نمایشگاه مشترک خوش‌نویسی قرآنی و عکس انتفاضه انجام داد.
حضور هنرمندان، دانشگاهیان، علما و اقشار مختلف مردم بنگلادش در مراسم افتتاحیه و روز اول برگزاری نمایشگاه از علاقمندی مردم این کشور به هنر قرآنی و آرمان فلسطین حکایت دارد و نشان دهنده تشخیص درست از نیاز مردم است.
طبق تجارب موجود، این نمایشگاه انعکاس وسیعی در مطبوعات و رسانه‌ها در طول یک هفته آینده خواهد داشت.
پوشش رادیو تلویزیونی و مطبوعاتی این نمایشگاه بسیار خوب و گسترده بود و بلا فاصله در «تلویزیون اسلامی« و شبکه «دیگانتو» و نیز رادیو بنگلادش گزارش‌های مفصل از آن پخش شد.