افتتاح نمایشگاه خوش‌نویسی قرآنی و عکس انتفاضه

افتتاح نمایشگاهخوش‌نویسی قرآنی و عکس انتفاضه در داکا

تهران- خبرگزاریایسکانیوز: نمایشگاه خوش‌نویسی قرآنی و عکس انتفاضه به طور همزمان در تالارنمایشگاه‌های موزه ملی بنگلادش در داکا افتتاح شد.

 

به گزارشروز دوشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، در مراسم افتتاح ایننمایشگاه مفتی نور الدین خطیب جمعه‌ی مسجد بیت المکرم (مسجد ملی بنگلادش)، حسنفرازنده سفیر جمهوری اسلامی ایران در داکا، شاهر محمد سفیر فلسطین در داکا، دکترهاشمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا و چاندرو پال مدیر کل موزه ملیداکا به همراه تنی چند از دیپلمات‌ها، شخصیت‌های فرهیخته و علاقه‌مندان به هنر حضورداشتند.
در بخش خوش‌نویسی این نمایشگاه، تعداد 60 تابلو و اثر نفیس خوش‌نویسی وخط- نقاشی‌ از هنرمندان و خوش‌نویسان ایرانی در معرض دید عموم قرار دارد. عنوانآثار خوش‌نویسی ارائه شده را آیاتی از قرآن مجید و اسماء جلاله و نیز احادیثی ازپیامبر (ص) و ائمه معصوم (ع) تشکیل داده که با ذوق و علاقه هنری تهیه و نگاشتهشده‌اند.
در آثار عرضه شده هنرمندان ایرانی در این نمایشگاه تکنیک‌های متفاوتیهمانند خط- نقاشی روی سرامیک و مرمر (سند بلاست سرامیک) با تذهیب و خط‌های ثلث،نسخ، نستعلیق، نستعلیق شکسته، مُعلّی؛ قلم و مرکب، رنگ و روغن روی بوم و کاغذ،گواش، اکریلیک و هویه کاری به چشم می خورد.
بیش‌ترین تعداد آثار خوش‌نویسانایرانی را تابلوهایی از خوش‌نویسی‌های نستعلیق، شکسته نستعلیق، و خط-نقاشی‌ (آقایمحمد علی فراستی) و کارهای خط-نقاشی روی سرامیک (سندبلاست سرامیک) از آقای سیاوشلطیفی و هویه‌کاری با خط نستعلیق؛ رنگ روغن روی بوم و خط-نقاشی‌های معلی (خانمپوررحیمی) تشکیل می‌دهند.
در بخش نمایشگاه عکس نیز تعداد 50 تابلو از انتفاضهفلسطین به همراه زیر نویس‌هایی از آیات قرآنی، فراز‌هایی از سخنان امام خمینی (ره) علیه اسرائیل، و نیز جملاتی از شخصیت‌های برجسته بنگالی در باره ظلم ستیزی و یاریمظلومان، با عکس هایی از کشتار زنان و مردان و کودکان، آوارگی مردم فلسطین، ویرانیناشی از اشغال‌گری، مقاومت و استقامت جوانان، برپایی نماز جمعه تحت نظارت دژخیمانصهیونیستی و مانند آن‌ها در معرض دید عموم قرار دارد.
حضور ارباب جراید،نمایندگان رسانه‌ها، خبرنگاران، عکاسان و فیلم‌برداران شبکه‌های مختلف تلویزیون ورادیو بنگلادش از نمایشگاه بسیار قابل ملاحظه بود. آنان اقدام به تهیه خبر وگزارشات مبسوط و انجام مصاحبه‌ با سفیران ایران و فلسطین، خطیب بیت المکرم و نیزرایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، کردند.
خطیب بیت المکرم در بخشی از رادیو وتلویزیونی خود در محل نمایشگاه از اقدام بموقع رایزنی در برگزاری این نمایشگاه درآغازین روزهای رمضان خوش‌نویسی را ابزاری برای علاقه‌مند کردن مردم به قرآن دانست وافزود: بخش قرآنی در این نمایشگاه نمایانگر انس و علاقه مردم ایران به قرآن است کهپیام خدا و قرآن را با ابزار خوش‌نویسی به مردم منتقل می کنند و شوق انسان را بهقرآن بر می انگیزاند.
مفتی نور الدین سپس در ارتباط با بخش عکس‌ این نمایشگاه،عکس‌های انتفاضه و قدس را نشانگر رفتار ددمنشانه حاکمان غاصب اسرائیل دانست و گفتمردم بنگلادش از ظلم و ستم‌هایی که بر فلسطینینان وارد می‌شود آگاه نمی‌گردند وبرگزاری این گونه نمایشگاه‌ها می‌تواند آنان را نسبت به واقعیات درون فلسطین اشغالیآگاه سازد.
حسن فرازنده سفیر جمهوری اسلامی ایران در داکا نیز در مصاحبه‌رسانه‌ای خود در حاشیه این نمایشگاه ماه رمضان را ماه رحمت خدادانست و افتتاحنمایشگاه خوش‌نویسی قرآنی را در این ماه تقارنی مناسب عنوان کرد: با به نمایشدرآوردن آیات پاک قرآنی موجب می‌شود قلب‌های خواب آلود بیدار شوند.
ایشان همچنینبا اشاره به بخش عکس های انتفاضه در این نمایشگاه و دد منشی‌های رژیم اشغال‌گراسرائیل گفت مردم بنگلادش‌ که با فلسطینیان همدردی می‌کنند در بازدیداز این‌نمایشگاه با گوشه‌ای از تجاوزات این رژیم غاصب آشنا می‌شوند و واقعیات بر آنانمکشوف می‌گردد.
شاهر محمد سفیر فلسطین در داکا نیز در مصاحبه خود با رادیوبنگلادش ضمن تأکید بر روابط دوستانه و بردارانه ملت‌های فلسطین، ایران و بنگلادش ازاقدام رایزنی فرهنگی ایران در داکا برگزاری این نمایشگاه قدردانی و تشکر کرد و گفت: در بخشی از این نمایشگاه ابتکاری عکس‌هایی از مظلومیت ملت فلسطین به نمایش گذاردهشده است که پرده از واقعیت و چهره طالمان و ستمگران کنار می‌زند و ملت بنگلادش رابا وضعیت با بسامان ملت فلسطین آشنا می‌سازد.
رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامیایران در داکا نیز در مصاحبه خود در تبیین دلایل برگزاری نمایشگاه مشترک خوش‌نویسقرآنی و عکس انتفاضه گفت ماه رمضان از یک سو ماه قرآن و کتاب خداست که توجه به آنرا از طریق برگزاری نمایشگاه خوش‌نویسی قرآنی مد نظر داشتیم و از سوی دیگر چون روزقدس در ماه رمضان قرار دارد و همه مسلمانان نسبت به وضعیت فلسطین و رژیم اشغالگراسرائیل حساس هستند، نمایشگاه عکس انتفاضه برای آگاهی بخشی به مردم مسلمان در کنارنمایشگاه قرآنی قرار گرفته است تا علاقه مندان بتوانند همزمان بهره لازم راببرند.
دکتر هاشمی همچنین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «دیگانتو» و نیز «تلویزیون اسلامی» هدف از برگزاری نمایشگاه انتفاضه را دریدن پرده تبلیغاتیک‌سویه‌ی رسانه‌های غربی در باره‌ی اسرائیل عنوان کرد و گفت اکنون که غرب باهژمونی رسانه‌ای خود یک روی سکه‌ی زندگی اسرائیلیان در فلسطین اشغالی را به جهانیاننشان می‌دهد، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا نیز وظیفه خود می‌داند رویدیگر این سکه یعنی تصویری از زندگی فلسطینیان تحت حاکمیت اشغالگران را در معرض دیدمردم قرار دهد و قضاوت را به وجدان‌های بیدار آنان بسپارد.
بیشتر مردم بنگلادشبه قرآن و نشر و تبلیغ آن از طرق گوناگون علاقه‌مند هستند که در این میان توجه بههنر خوش‌نویسی به عنوان ابزاری اثر گذار برای معرفی قرآن جایگاه مهمی در میانهنرممندان مسلمان و عامه مردم بنگلادش دارد. سالانه چنیدن نمایشگاه خوش نویسی قرآنیدر این کشور به ویژه در داکا برگزار می‌گردد و خوش نویسان بنگلادش در سنین مختلف واز طبقات اجتماعی گوناگون آثار هنری خود را در معرض دید عموم قرار می دهند. مردمنیز با توجه به اعتقادات دینی و تلاش برای حفظ شعائر مذهبی از آمیختگی هنر با قرآندر خدمت قرار گرفتن هنر برای قرآن مشتاقانه استقبال می‌نمایند.

  

از سوی دیگر مردمبنگلادش با توجه به خونگرمی و روحیه ضد سلطه‌ای که دارند از پشتیبانان مهم قیام ملتمسلمان فلسطین به شمار می‌روند. کشور بنگلادش روابط دیپلماتیک با رژیم غاصب اسرائیلندارد و آن را به رسمیت نمی‌شناسد و این ریشه در ضدیت عموم مردم و نیز فرهیختگاناین کشور اسلامی با رژیم غاصب است. به همین دلیل هرگونه اقدامی که برای معرفیرفتارهای ددمنشانه این رژیم و مظلومیت ملت فلسطین صورت گیرد مورد توجه و عنایت ویژهآنان قرا می‌گیرد.
به همین دلایل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بنگلادشضمن توجه به علائق و دلبستگی‌های مردم این خطه به هنر برای عرضه پیام فرهنگی از یکسو و برای تعمیق آگاهی مردم بنگلادش نسبت به تجاوزات و ددمنشی رژیم اسرائیل از سویدیگر، در ماه رمضان امسال اقدام ابتکاری برگزاری نمایشگاه مشترک خوش‌نویسی قرآنی وعکس انتفاضه انجام داد.
حضور هنرمندان، دانشگاهیان، علما و اقشار مختلف مردمبنگلادش در مراسم افتتاحیه و روز اول برگزاری نمایشگاه از علاقمندی مردم این کشوربه هنر قرآنی و آرمان فلسطین حکایت دارد و نشان دهنده تشخیص درست از نیاز مردماست.
طبق تجارب موجود، این نمایشگاه انعکاس وسیعی در مطبوعات و رسانه‌ها در طولیک هفته آینده خواهد داشت.
پوشش رادیو تلویزیونی و مطبوعاتی این نمایشگاه بسیارخوب و گسترده بود و بلا فاصله در «تلویزیون اسلامی« و شبکه «دیگانتو» و نیز رادیوبنگلادش گزارش‌های مفصل از آن پخش شد.

 

 

/ 0 نظر / 29 بازدید