ظرفیت بالای خط معلی برای انتقال مفاهیم قرآنی

 

 

«حسین نجفی»، خوشنویس در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، به ظرفیت‌های خط ثلث برای انتقال مفاهیم آیات قرآن به مخاطب اشاره کرد و گفت: گاهی خوشنویس مفهومی از آیه را در ذهن دارد و درباره آن خیالی دارد، با استفاده از عناصر حروف در خط ثلث می‌توان فضایی هماهنگ با خیال از یک آیه ساخت، بنابراین خط ثلث دست خوشنویس را برای فضاسازی باز می‌گذارد.

نجفی با بیان اینکه متأسفانه خوشنویسان ما از این فضاسازی دور شده‌اند، افزود: خوشنویسان ما تنها به نوشتن زیبای خط اکتفا می‌کنند، در حالی ‌که باید متناسب با آیات عذاب و رحمت کار خوشنویسی انجام شود.

وی یادآور شد: این کار خیلی سخت است، ولی برای کسی سخت است که تخیل نداشته باشد و اگر کسی خوب تخیل کند، می‌تواند این کار را انجام دهد.

این خوشنویس درباره ظرفیت‌های قالب‌های جدید خط مثل معلی و کرشمه برای انتقال مفاهیم قرآنی گفت: این خطوط مانند نوزادی است که تازه به دنیا آمده است و باید به خوبی پرورش داده شود؛ این خطوط بسیار زیبا هستند، شاید خوشنویسان کلاسیک این قالب‌ها را نپذیرند، ولی نباید آن را مردود اعلام کرد.

نجفی با تأکید بر اینکه این قالب‌ها ناقص است و باید تکمیل شود، گفت: وقتی خط ثلث ابداع شد، ناقص بود، ولی وقتی تکمیل شد، در دوره عثمانی به اوج زیبایی رسید، قالب‌هایی مانند معلی نیز یکسری نواقصات دارد؛ مثلاً اتصالات ندارد و گاهی سطری در معلی نوشته می‌شود که چشم را آزار می‌دهد، با این وجود باید گفت همه خطوط ما شروعش به همین شکل بوده، ولی می‌تواند قطعاً به تکامل برسد. وی اضافه کرد: حدود 12 سال از ابداع خط معلی می‌گذرد، ولی ما تلاشی را برای به تکامل رسیدن این نوع قالب نمی‌بینیم، با اینکه این خط قابلیت‌های به کمال رسیدن را دارد، به نظر می‌آید که خود آقای حمید اعجمی، مبدع این خط نیز باید بیشتر روی تکامل این موضوع کار کند.

وی در ارزیابی خود از کارهای هنری خوشنویسان اسلامی گفت: انجمن‌های خوشنویسی در اعتلای خوشنویسی اسلامی خوب عمل نکرده‌اند، ولی خود افراد تلاش خوبی را داشته‌اند و الان افرادی هستند که واقعاً عاشقانه کار می‌کنند و رتبه‌های جهانی به دست می‌آورند.

وی تصریح کرد: بنابراین انجمن‌های خوشنویسی در این بخش خوب عمل نکرده‌اند، ولی به صورت انفرادی کارهای شایسته‌ای انجام شده و شاید به نوعی حسادت‌ها موجب شده که خوشنویسی در انجمن‌ها خیلی رشد نکند که امیدواریم فضاهایی این چنینی که می‌تواند موجب دلزدگی هنرجویان مبتدی شود از بین برود.

این خوشنویس در پایان سخنان خود از زحمات استاد امیرخانی در خوشنویسی ایران تجلیل کرد و گفت: یکی از کسانی که برای خوشنویسی ایران خدمت کرده است، امیرخانی است و ایشان برای خوشنویسی زحمات زیاد کشیده‌اند و شاید اگر ایشان نبود این هنر در حد پارچه‌نویسی باقی می‌ماند.

خبر گزاری قرآنی ایران


 

/ 8 نظر / 49 بازدید
حسین

سلام مهربونم خوبی فدا؟[چشمک] میای پیشم؟[تشویش] منتظرتما[لبخند] نظرم یادت نره مرسی تا بعد... [گل][قلب][گل]

ماه نو

[گل]

حسین

سلام مهربونم ببخش دیر اومد خبرت کنم بیا پیشم میخوام نظرتو واسم بگی منتظرتما چشم انتظارم نذار تا بعد... [گل][قلب][گل]

حسین

سلام مهربونم[لبخند] امیدوارم روزگارت بر وفق مرادت باشه اومدم دعوتت کنم واسه آخرین بار بیای خونه قلبم[تشویش] آخه دیگه نمیتونم آپ کنم.ممنونم این مدت همراهم بودی[بوسه] قسمت شد و عمری بود بر میگردم پس تا بعد.... [گل][گل][قلب][گل][گل]

pani

akhran fekre naghashi ba khotote eslami be roye divar zehnam ro mashghol karde bod!jalebe ke vaghti omadam payamamo check konam site shoma ro ba en khotoe ziba didam!

ماه نو

سلام داداش مرتضا خوبی ؟ چرا نیستی داداش ؟

sdm

بد نبود ولی فونت نوشته هات خوب نیست

امیر قدوسی

سلام آسید مرتضی میر عماد الملک خیلی مخلصیم!!!