سماع کلمات (2)

 

 

 

سماع کلمات (2)

معلی سماع و ستیزحروف و کلمات است. کلمات در سماع عاشقانه گرد حریم مفاهیم به رقص درمی‌آیند و در این میدان هماوردی عاشق را می‌طلبند تا تمنای سرعشق را از منظرحقیقت برکاغذ دل نقش بربندند. گاهی کلمات چندان درهم تنیده می‌شوند که خوانش مکتوب به دشواری میسر است. شاید از همین روست که عجمی بیشترعباراتی را می‌نگارد که با اذهان مسلمانان آشناست. عبارات قرآنی، احادیث قدسی، ادعیه مشهورومطالب مشابه دیگر که اگرازپس خواندن آن‌ها برنیاییم، می‌توان با آشنا بودن یکی-دو حرف آن کلمه وجمله را حدس زد و ازنگارش زیبایی شناسانه آن لذت برد.

گروهی که دشواری درخواندن مکتوب را عامل ضعف معلی می‌دانند اگربه دیده غرض ننگرند بد نیست آن را با یکی دیگر از زیباترین خطوط هنرخوشنویسی، شکسته نستعلیق به مقایسه نشینند. شکسته نستعلیق نیزدر اغلب اوقات به راحتی خوانده و درک نمی‌شود، اما این امرباعث نمی‌شود تا مخاطب از فرم‌های دلنشین وزیبا وارزش‌های بصری جاودانه آن لذت نبرد. نگرنده با هردشواری که باشد مفهوم را درمی یابد و ازخواندن کلمه، جمله یا قطعه خوشنویسی شده به اشتیاق می‌رسد.

شاید به‌نظربرسد، معلی با همه زیبایی وبداعت، به سبب حرکت‌های اغراق آمیز و تند و تیزش برای کتابت مناسب نبوده وفقط برای سطرنویسی یا عنوان نویسی کاربرد داشته باشد. این ایراد دیگری است که گروهی ازمنتقدان برمعلی وارد داشته‌اند. اما عجمی با خلق آثار متفاوت ومتنوع قصد آن دارد تا درعمل اثبات کند که قابلیت وانعطاف معلی به قدری است که بتوان با تغییرات اندک دربرخی ازاجزای حروف، کارکردهای بیشتری را ازآن انتظار داشت. نمایشگاه‌های متعدد عجمی که از20 عنوان متجاوز است هرکدام با این قصد  و نیت همراه بوده که برخی از قابلیت‌های معلی به نمایش درآید.

جذابیت‌های تصویری و گرافیکی معلی و سهولت در کسب مهارت نگارش- در مقایسه با سایر خطوط- باعث آن شده تا افرادعلاقه مند بیشماری، خواه آنان که پیشینه خوشنویسی دارند وخواه آنان که خوشنویسی را با معلی آغازکرده اند، به نگارش معلی بپردازند. اما بسیاری غافل ازآنند که پشتوانه معلی تکنیک‌های نگارشی آن نیست، که صلابت درکنارلطافت وقدرت دست و پنچه و مهم تر از همه اندیشه هنرمند است که با خلق ترکیب بندی‌های بکر و فوق العاده به این خط جلوه می‌بخشد و باعث اثرگذاری آن می‌شود و صد البته که این سیربه سهولت نگارش نیست و بسان نستعلیق، سال‌ها تلاش می‌طلبد و پشتکارو ممارست و صبوری.

قضاوت کردن همه جانبه درباره خط معلی هنوزهم زود به‌نظرمی رسد. باید سکوت کرد و منتظرماند و دید.عجمی هنوز دست از تجربه و جست‌وجو برنداشته و روز به روز بر پختگی و قدرت معلی می‌افزاید. او در تدارک است تا رسم الخطی برای معلی دست وپا کند تا هم این ادعای مخالفان که معلی را خطی بی‌پایه و اساس می‌پندارند را باطل سازد وهم راه را برای بی‌هنرانی که به تقلید سطحی، ظاهری و ناشیانه ازاو می‌پردازد ببندد.

در هر حال آخرین نمایشگاه حمید عجمی بردیوارهای نگارخانه گیتا منتظراست تا جلوه درخشان دیگری از معلی در پیش روی دیدگان بگذارد وچشم وجان را بنوازد. این نمایشگاه نیزبسان دیگر آثار این هنرمند با رجوع به ریشه معلی و نگارش چند اثر با کلمه علی، ارادت و مکنونات قلبی عجمی به شاه ولایت و اولین کاتب حقیقی،  امیرالمومنین علی(ع) را به تصویر می‌کشد.

نفس به یاد دمی می‌زنم که مرگ درآید

مگر به گوش گران بشنوم صدای علی را

 

 

 

 

/ 7 نظر / 32 بازدید
سید مرتضی موسوی

سلام بر پسر عم عزیز الهی که همیشه قلبتون صاف و بهاری باشه ممنون که به کلبه حقرانه ما سر زدید و یادگاری نوشتید و ما را از ته قلب مسرور کردید. در ضمن سال پر باری داشته باشید.

ماه نو

[گل]

علی ایزدجو(جاوید)

سلام و درود امیدوارم موفق و پیروز باشید. با " نی مه " کتابی از هنرمند محبوب و موفق شهرمان جناب کریم فائقیان بروزم به امید دیدار یا مولا علی مدد

پناهی

جناب صافی عزیز از حضور گرمتان کمال تشکر را دارم و امیدوارم همواره موفق و موید باشی

فلاح فرد

جناب صافی هنرمند گرامی سلام و عرض ارادت از لطف شما و مطالب خوبتان سپاس . حقیر همواره به یاد دوستان هستم و از مطالب نغز وبسایتتان دیدن و استفاده میکنم .اما متاسفانه گاهی موفق به گذاشتن کامنت نمیشوم.به بزرگواریتان بر من ببخشایید. امیدوارم در کلیه عرصه های زندگی شخصی و هنریتان پیروز و موید باشید. سال خوشی رابرایتان آرزومی کنم. حق یارتان

رستمی

سلام خدمت شما هنرمند گرامی اول از همه عذر خواهی من را بابت این تاخیر طولانی پذیرا باشید. من همیشه از مطالب پر بار وبلاگ زیبای شما استفاده می کنم . و از اینکه این همه اطلاعات ناب را در اختیار ما می گذارید متشکرم. برایتان سالی پر از موفقیت را آرزو دارم یا علی مدد خدانگهدار

رستمی

سلام خدمت شما هنرمند گرامی اول از همه عذر خواهی من را بابت این تاخیر طولانی پذیرا باشید. من همیشه از مطالب پر بار وبلاگ زیبای شما استفاده می کنم . و از اینکه این همه اطلاعات ناب را در اختیار ما می گذارید متشکرم. برایتان سالی پر از موفقیت را آرزو دارم یا علی مدد خدانگهدار