نستعلیق هنری کاملا ایرانی است

نستعلیق هنری کاملا ایرانی است

 

جواد صادقی تهرانی خوشنویسمی گوید : خط نستعلیق هنری کاملا ایرانی است و تمام عناصر تشکیل دهنده،هندسه، حرف و کلماتش با تفکر ایرانی آمیخته است.

صادقی با اشاره به نقش کامپیوتر در تغییر هنر خوشنویسی گفت:برخی کارهای کامپیوتری آثار بسیار خوبی هستند به طور مثال حروف کامپیوتر-نستعلیق خیلی خوب است چرا که در عین حال که کار با کامپیوتر ایت اما گرافیست باید حتما در کارش ماهر باشد تا بتواند هب خوبی از آنها استفاده کنداو باید کرسی بندی را بداند او باید بداند که حرف و کلمات را چگونه بگذارد.

این خوشنویس با اشاره به ظرفیت های حروف فارسی گفت: با ظرفیت و کاربردهایی که حروف فارسی دارد به راحتی می توان روی آن کارهای گرافیکی انجام داد. وی در تعریف خوشنویسی ناب اظهار داشت: خوشنویسی از نظر من تنها با مرکب مشکی تعریف می شود در غیر این صورت من فکر می کنم ما نوعی رنگینه نویسی داریم که در حال حاضر این مقوله وارد عرصه نقاشی خط شده است.

او سپس به کاربردهای مختلف خط اشاره کرد:هرخط کاربرد مخصوص به خودش را داردمشکل این است که ما این کاربردها را به خوبی نمی شناسیم.به طور مثال بسیاری فکر می کنند نقاشی -خط این است که بیاییم چیزی را بنویسیم و بعد وسط نقطه هایش را رنگ کنیم.

صادقی که در کودکی به خوشنویسی علاقه‌ای نداشته در این ارتباط گفت"دوران کورکی خط خوبی نداشتم و از این موضوع به شدت ناراحت بودم .بعدها هم حتی در دوران دبیرستان بدخطی یکی از مشکلات بزرگ من بود.پدرم معلم خط بود اما من با هنر میانه خوبی نداشتم تا اینکه بعدها در دانشگاه با ردوستی گرافیست آشنا شدم که مرا به سوی هنر رهنمون کرد.

این خوشنویش و گرافیست که خوشنویسی  را پس از تحصیل در انگلستان و بازگشت از این کشور فراگرفته در این مورد اظهار داشت: پس از بازگشت از انگلستان برای طراحی لوگو و ..احتیاج داشتم تا خط را به صورت اصولی فرابگیرم و در حال حاضر مدت 30 سال است که در دانشگاه تربیت مدرس خط تدریس می کنم. 

او در ارتباط با خوش خط نوشتن گفت:من دوتا قاعده را می گویم اول اینکه باید علت بد نویسی را پیدا کنیم و مساله دوم هم این است که ببینیم چگونه می وشد بهتر نوشت. به طور مثال بسیاری اندازه حروف را مساوی و متناسب نمی نویسندیا حروف را بالا و پایین می‌گذارند.

وی در مورد استقبال مردم از هنر خوشنویسی گفت: بعد از انقلاب از لحاظ کمیتی استقبال بسیار زیادی را داشتیم که در این کمیت ها به کیفیت هایی هم رسیدیم و در دو دهه قبل سیر صعودی قابل ملاحظه ای را داشته ایم و توانستیم با شتاب و سنجیدگی راه را طی کنیم.

صادقی در ادامه با اشاره به ارزش والای هنر خوشنویسی  اظهارداشت: هنر خوشنویسی با اسلام زاییده شده و با بسم الله آغاز می شود و هنری که با کلام خدا آغاز شود بعید است از مسیر قداست خارج شود و تمامی آثاری که در هنر خوشنویسی وجود آمده آثاری است که در آن از موضوعات ارزشمند استفاده شده و همیشه هنر خوشنویسی  در خدمت هنر قدسی و الهی بوده است و حتی امروز که به هنر مدرن روی آوردیم هنر خوشنویسی نمی تواند از ذات قدسی خود خارج شود.

 فارس

 

/ 3 نظر / 35 بازدید
فلاح فرد

جناب صافی هنرمند گرامی و ارجمند سلام و عرض ارادت سپاس از مطالب جذاب و پرمحتوایتان.مطالبتان چون همیشه ارزشمندو سودمند است.تلاشتان مستدام و فکر تان پویا تر باد که اینگونه مسئولانه هنر را پاس میدارید.زنده باد. در وبلاگ یاد خدا بروزم و منتظر نظرات ارزشمندتان حق یارتان

فلاح فرد

جناب صافی هنرمند گرامی و ارجمند سلام و عرض ارادت سپاس از مطالب جذاب و پرمحتوایتان.مطالبتان چون همیشه ارزشمندو سودمند است.تلاشتان مستدام و فکر تان پویا تر باد که اینگونه مسئولانه هنر را پاس میدارید.زنده باد. در وبلاگ یاد خدا بروزم و منتظر نظرات ارزشمندتان حق یارتان

مينا

سلام من اولين بار بود اومدم اين وبلاگ. واقعا عالي بود. ممنون