زبان خوشنویسی

زبان خوشنویسی

خط مانند تکلم وسیله‌ای است، برای تفهیم مقصود و بیان منظور و عواطف شخص به دیگران؛ با این تفاوت که از تکلم، صرفاً در زمان حال و مکان معلوم استفاده می‌شود، ولی خط می‌تواند زمان و مکان را درنوردد و منظور نویسنده را به کسانی که در نقاط دورتر یا در زمان آینده زندگی می‌کنند برساند و احساس وی را به آنان انتقال دهد. بنابراین، خط نوعی از زبان است؛ زبانی که بیشتر دوام دارد و دایره‌ی نفوذ آن گسترده‌تر است. تعریف جامع و مانع خط را علامه دهخدا چنین آورده است: «خط هنر تثبیت ذهنیات است با علایم معهود چشم. احتیاج به حفظ خاطره‌ها، نخستین محرک پیدایی خط در بین اقوام عالم بود».
بین خط و خوشنویسی از همان آغاز رابطه‌ی تنگاتنگی وجود داشته است. اگرچه خط در آغاز پیدایش، بر اثر نیاز بشر به بیان خویشتن پا به عرصه‌ی ظهور نهاد، اما خوشنویسی در همه حال به منزله‌ی مرزی شکننده و نامعین بین هنر و این نیاز آدمی جلوه کرده است. همیشه و هرجا که خط و نوشتار برای ثبت ساده‌ی علامتهای نوشتاری و انتقال مفهوم وجود داشته، هنر خوشنویسی نیز برای ایجاد زیبایی در نوشتار حضور یافته است.
به‌رغم این مرزبندی ظریف بین خط و خوشنویسی، باید گفت خوشنویسی تاریخی به قدمت خط و جغرافیایی به وسعت عالم اندیشه‌ی بشر دارد. انسان اندیشمند وقتی اراده کرد اندیشه را از فنا شدن در زمان نجات بخشد، آن را در قالب کلام ریخت و کلام را خانه‌نشین خانه‌‌ی خط کرد . و به این ترتیب خط ابزاری شد برای اینکه اندوخته‌ی دانش و فرهنگ بشری از دستبرد زمان در امان ماند و خوشنویسی قالبی متعالی شد برای خط که گاهی توجه به آن از توجه به محتوا پیشی گرفت. چنانکه عبدالعلی تفرشی  در ستایش نابغه‌ی خط میرعماد گفته است:
تا کلک تو در نوشتن اعجازنما ست / بر معنی اگر فخر کند لفظ رواست / هر دایره‌ی تو را فلک حلقه به گوش / هر مدّ تو را مدت ایام بهاست.


انجمن خوشنویسان اصفهان

/ 7 نظر / 59 بازدید
hossein

سلام مهربونم به روزم[چشمک] منتظرت هستما دیر نکنی یه وقتا[لبخند] تا بعد... [گل][قلب]

شاه شمشادقدان

بحبوحه عملیات یکدفعه تیربار ژ۳ از کار افتاد! گفتم: چی شد؟ گفت: شلیـــک نمی کنه. نمی دونم چـــرا؟! وارسی کردیم، تیربار سالم بود. دیدیم انگشت سبابه پسره...

احمد سلطانیان

سرور ارجمند با احترام از جنابعالی دعوت میشود تا در همایش چلیپای نستعلیق ، آئینه هویت ایرانی«اولین پیش همایش دومین دوسالانه خوشنویسی ایران»و گشایش نمایشگاه آثار اساتید خوشنویسی ایران و نمایشگاهی از آثار دیده نشده قدما حضور بهم رسانید. زمان : شنبه 6 اسفند ماه 1390 ساعت 30/15 مکان : آبیک ، خیابان 7 تیر ، خیابان شهدا ، مجتمع فرهنگی هنری باران انجمن خوشنویسان شهرستان آبیک

امین

عالی بود من هنرجو دوره ممتاز انجمن خوشنویسان هستم موفق با شید.

حسین نصیرپور

سلام ممنون از وب خوبتون به ما هم سر بزنید خوشحال میشیم .

j

سلام وبلاگ خوبی بود خوشگله.